اگر بخواهیم حساب کنیم بازار کار امنیت شبکه در ایران یکی از شغل‌هایی به حساب می‌آید که می‌تواند بسیار پر درآمد و پرکاربرد باشد و افرادی که علاقه‌مند به این نوع از شغل‌های دیجیتالی هستند می‌توانند به سراغ این نوع شغل‌های پر مخاطب بروند.

اگر شما نیز از علاقه‌مندان امنیت شبکه هستید و دوست دارید بدانید درآمد این شغل چقدر هست؟ و همچنین وظایف یک کارشناس امنیت شبکه چیست و چه مهارت‌هایی باید داشته باشد؟ به شما توصیه می‌کنیم تا آخر این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

کارشناس امنیت شبکه

تحلیلگران و کارشناسان امنیت سایبری با بکارگیری طیف وسیعی از فناوری‌ها و فرایندها برای جلوگیری، شناسایی و مدیریت تهدیدات سایبری به حفاظت از سازمان کمک می‌کنند. کارشناس امنیت شبکه کسی است که به عنوان یک تحلیلگر امنیت سایبری، سعی می‌کند که از زیرساخت فناوری اطلاعات که شامل شبکه‌ها، سخت افزارها و نرم افزار می‌شوند، در برابر انواع فعالیت‌های مجرمانه محافظت کند.

کارشناس امنیت شبکه تمامی سیستم‌ها را تحت نظر می‌گیرد و تهدیدات امنیتی (“رویدادها”) را تشخیص می‌دهد، هشدارها را تجزیه و تحلیل و ارزیابی می‌کنید و بسته به شدت آنان، تهدیدها، تلاش‌های نفوذی و هشدارهای کاذب را گزارش می‌دهد، یا اینکه سعی می‌کند خود آنان را برطرف کند.

جهان هر روز بیشتر بر فناوری تکیه می‌کند و در نتیجه امنیت دیجیتال ما بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا می‌کند. حفاظت از داده‌ها، برنامه‌ها و دارایی‌های دیجیتالی ما، اکنون که همه چیز به صورت آنلاین ذخیره شده است بسیار مهم شده است. متخصصان امنیت سایبری نقش بسیار مهمی در تضمین امنیت شخصی ما و امنیت مشاغل و سازمان‌های ما ایفا می‌کنند.

آینده شغلی امنیت شبکه در سال‌های آینده چگونه است؟

اگر بخواهیم حساب کنیم آینده شغلی امنیت شبکه در ایران بسیار با موفقیت چشمگیری روبرو می‌شود زیرا هرروزه بسیاری از سیستم‌ها مورد حمله مهاجمان و هکرها قرار می‌گیرد و شرکت‌های مختلف همیشه به دنبال متخصصان در زمینه امنیت سایبری هستند.

پس با این وجود می‌توان گفت آینده شغلی امنیت سایبری و شبکه بسیار پر رونق خواهد بود و تقریبا نرخ بیکاری در این زمینه به صفر خواهد رسید. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که تقریبا از سال ۲۰۱۱ شغل امنیت شبکه دچار تغییرات بسیاری شده است به همین خاطر با رشد بسیار زیادی روبرو شده است.

به نظر نمی‌رسد نرخ رشد در صنعت امنیت سایبری نیز کند شود. ما همانطور که از نظر دیجیتالی پیشرفت می‌کنیم، میزان بیشتری از جرایم اینترنتی را نیز تجربه می‌کنیم. تخمین زده می‌شود که هزینه جرایم سایبری در سال جاری در سطح جهان به ۶ تریلیون دلار برسد، به این معنی که ما به تعداد فزاینده‌ای از متخصصان امنیت سایبری برای مقابله با تهدیدها و دفاع از امنیت آنلاین خود نیاز داریم.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی شرکت‌ها هستند که افرادی را استخدام می‌کنند که مدرک تحصیلی بالایی در این زمینه ندارند اما دارای تجربه بسیار بالایی هستند. شکافت مهارتی در زمینه امنیت سایبری به قدری زیاد شده است که دیگر شرکت‌ها فقط به دنبال تجربه و سابقه بالای افراد می‌گردند تا مدرک تحصیلی. اگر شما نیز مدرک تحصیلی در رابطه با شغل مورد نظر ندارید اما علاقه زیادی به امنیت شبکه دارید، هنوز دیر نشده و می‌توانید با گذاشتن وقت مناسب این شغل پر مخاطب را دریابید، قطعا که ارزشش را دارد.

وظایف و مسئولیت‌های کارشناس امنیت شبکه چیست؟

با اینکه تقاضا برای شغل امنیت شبکه بسیار بالا رفته است، اما هیچ‎کس بدون آموزش‌های اولیه، نمی‌تواند از شغل امنیت سایبری سر در بیاورد زیرا این شغل به مهارت‌های خاصی نیازمند است. شما برای پیشرفت در این محیط تکنولوژیکی و پر مخاطره نیاز به آموزش‌های خاصی دارید که تمام به نوع یادگیری شما بستگی دارد. در اینجا ما تعدادی از مهارت‌های مورد نیاز را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم که عبارتند از:

 • ذهن منطقی و استدلال عالی
 • آشنایی با دنیای سایبر و نحوه عملکرد هکرها
 • توجه عالی به جزئیات
 • مهارت‌های IT بسیار خوب و دانش شبکه‌ها، سخت افزار و نرم افزار
 • مهارت‌های مدیریت حوادث
 • مهارت‌های حسابرسی
 • آشنایی کامل با زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و چگونگی آسیب پذیری‌های آنها
 • مهارت‌های پزشکی قانونی کامپیوتر (چگونگی کارایی سخت افزار کامپیوتر)

با توجه به مسیر انتخابی شما در شغل امنیت سایبری، مهارت و دانش فنی نیز تغییر می‌کند اما اغلب به درک این مهارت ها نیز نیاز دارید:

 • تجزیه و تحلیل
 • تشخیص نفوذ
 • تجزیه و تحلیل و پیشگیری از بدافزارهای پیشرفته
 • پردازش ابری
 • مهارت‌های فایروال
 • مدیریت SIEM
 • مدیریت هویت
 • توسعه امنیت برنامه
 • زبان‌های برنامه‌نویسی مانند جاوا، ++C/C، پایتون

وظایف کارشناس امنیت شبکه

وظایفی که شما می‌توانید به عنوان یک کارشناس امنیت شبکه انجام دهید عبارتند از:

 • مشاوره، ارائه خدمات مشاوره‌ای به مشتریان
 • تلاش برای حفاظت از امنیت سازمانی که در آن کار می‌کنید.
 • عناوین شغلی امنیت سایبری (شبکه) متفاوت است و ممکن است شامل تحلیلگر امنیت اطلاعات، تحلیلگر امنیتی، مشاور امنیت اطلاعات، تحلیلگر مرکز عملیات امنیتی (SOC) و تحلیلگر اطلاعات سایبری باشد. و …

دلیل پر تقاضا بودن شغل امنیت شبکه چیست؟

همانطور که پیش تر گفتیم به دلیل اینکه مهاجمان و هکرهای زیادی در دنیای دیجیتالی امروزی حضور دارند، شرکت‌ها را مجبور به استخدام کارشناسان در زمینه امنیت سایبری کرده است. علاوه بر این دلایل مختلف و زیادی وجود دارد که اگر شما علاقه‌مند به این رشته باشید به سمت آنان سوق داده می‌شوید.

همانطور که قبلا در مورد نرخ بیکاری در این زمینه سخن گفتیم، به این معنی که شما می‌توانید شغل خود را خیلی زود در آینده اثبات کنید. می‌توانید اطمینان داشته باشید که تقاضا برای مهارت‌ها و تخصص شما همیشه وجود خواهد داشت.
دلایلی که شما می‌توانید این شغل را انتخاب کنید شامل:

شانس شغلی بالا و پیشرفت چشمگیر

اگر بخواهیم حساب کنیم در شغل امنیت سایبری شما به وضوح می توانید هر ساله پیشرفت خود را ببینید و میزان دادن ارتقاء در این شغل همیشه در بالاترین سطح وجود دارد. هنگامی که شما چند سال کار می‌کنید و مهارت‌ها و تجربه‌های لازمه را بدست می‌آورید، فضای زیادی برای رشد و پیشرفت حرفه‌ای این زمینه بوجود می‌آید.

رضایت خاطر از شغل مورد نظر

براساس گزارشات مختلف از تمامی شرکت‌ها مشخص شده که اکثرا کارکنان امنیت سایبری و شبکه از شغل خود کاملا رضایت دارند. علاوه بر این اغلب متخصصان با توجه به مهارت و دانشی که طی سالیان مختلف جمع‌آوری کرده‌اند، از موقعیتی که در آن هستند کاملا راضی اند.

به طور خودآموز یاد بگیرید

دانشگاه برای همه مناسب نیست و مطمئناً برای هر حرفه‌ای لازم نیست. بسیاری از متخصصان امنیت سایبری خودآموز هستند یا از منابع و برنامه‌های آنلاین یاد می‌گیرند. ما مجموعه بسیار خوبی از دوره‌های امنیت سایبری را در وب سایت مکتب‌خونه داریم که شما با استفاده از این دوره‌ها به راحتی می‌توانید به طور خودآموز آموزش ببینید.

آشنایی با شغل‌های مرتبط با امنیت شبکه

در این میان که صحبت بر سر بازار کار امنیت شبکه است اجازه دهید کمی در رابطه با شغل‌های مرتبط با این رشته سخن بگوییم. شغل‌های مرتبط با امنیت شبکه عبارتند از:

توسعه‌دهنده بلاک‌چین

توسعه‌دهندگان بلاک‌چین سیستم‌های نوآورانه‌ای را ایجاد کرده و توسعه می‌دهند تا بتوانند به چالش‌هایی مانند هک پاسخ دهند. وظیفه آنها این است که امنیت تراکنش‌های دیجیتالی را با ثبت و ذخیره داده‌های بلاک چین را با استفاده از روش‌های ایمن مانند رمزنگاری تضمین کنند. آنها اغلب بر روی چندین سیستم کار می‌کنند و چندین زبان برنامه‌نویسی مختلف را می‌شناسند، زیرا فناوری بلاک‌چین می‌تواند بسیار پیچیده باشد.

مدیر پروژه امنیت سایبری

اگر شما متخصص امنیت سایبری هستید و همچنین می‌خواهید نقش رهبری را بر عهده بگیرید ، کار در مدیریت پروژه می‌تواند انتخابی ایده‌آل باشد. مدیر پروژه امنیت شبکه با سایر متخصصان امنیت سایبری در مراحل مختلف یک پروژه هماهنگ می‌شود و اطمینان حاصل می‌کند که اهداف در چارچوب زمانی و بودجه خاصی برآورده می‌شوند.

مهندس شبکه

همانطور که از نام شغلی آنها مشخص است، مهندسان شبکه مسئول برخورد با شبکه‌های کامپیوتری هستند. آنها متخصصان فنی هستند و وظیفه آنها ایجاد شبکه‌ها، مراقبت از آنها و ارائه پشتیبانی فنی به کاربران شبکه است.
این شغل هم جنبه‌های عملی دارد و هم کامپیوتری. مهندسان شبکه می‌توانند وظایف نصب و نگهداری را در جنبه‌های اجزای شبکه مانند روترها و کابل‌ها انجام دهند، همچنین آنان با نظارت بر فعالیت شبکه، پیکربندی سیستم‌ها، راه‌اندازی فایروال‌ها و عیب‌یابی مشکلات از نرم افزار مراقبت می‌کنند.

تحلیلگر امنیت اطلاعات

تحلیلگران امنیت اطلاعات مسئولیت ایجاد طرح‌ها و استراتژی‌ها برای جلوگیری از حملات سایبری را بر عهده دارند. آنها در اصل محافظ اطلاعات حساس هستند و اطمینان حاصل می‌کنند که اطلاعات از سیاست‌های مختلف پیروی می‌کند. کار اصلی آنها شامل نظارت بر سیستم‌ها و شبکه‌ها، تشخیص تهدیدها، تجزیه و تحلیل و ارزیابی مسائل و به طور کلی حفاظت از زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در برابر فعالیت‌های مجرمانه است. این موارد تنها نمونه‌هایی از شغل‌های مرتبط با امنیت شبکه هستند.

درآمد کارشناس امنیت شبکه چقدر است؟

شاید با تمامی این مباحث سوالی برای شما به وجود بیاید که اصلا درآمد کارشناس امنیت شبکه در ایران چقدر است؟! برای پاسخ دادن به این سوال سراغ برخی از مهندسین امنیت شبکه رفتیم و با بررسی‌های مختلف به طور تقریبی مشخص شد که حداقل درآمد یک کارشناس شبکه در ایران معادل ۸ میلیون تومان است. البته که تمامی این مقادیر با توجه به سابقه و مهارتی که کارشناس شبکه دارد، ممکن است متغیر باشد و به نوعی می‌توانیم بگوییم که سابقه و مهارت نیز در میزان دریافتی فرد نقش موثری می‌تواند داشته باشد.