خانه » آموزشی-تحصیلی » آموزش عکاسی از صفر به زبان ساده
16 شهریور 1400

آموزش عکاسی از صفر به زبان ساده

آموزش عکاسی را از کجا شروع کنیم؟

 آموزش عکاسی مقدماتی را به طور کلی می­‌توان در 6 مرحله زیر تقسیم‌­بندی کرد:

 1. تنظیم کردن اولیۀ دوربین عکاسی
 2. آگاهی از اصطلاحات فنی و تخصصی عکاسی
 3. آگاهی از نحوه کار کردن دوربین عکاسی دیجیتال
 4. آموزش مهارت­های اصلی فنی در عکاسی
 5. آموزش مهارت­های اصلی هنری در عکاسی
 6. و آشنایی با نرم­‌افزارهای ویرایش عکس

که به همه این موارد در این مقاله خواهیم پرداخت..

چرا شروع عکاسی با آزمون و خطا و بدون آموزش عکاسی اشتباه است؟

شروع عکاسی بدون آموزش و با آزمون و خطا به 2 دلیل اشتباه است؛ 1- باعث سرخوردگی و ادامه ندادن شما می‌شود 2-عادت­‌های ناصحیح عکاسی در شما ایجاد می­‌کند.

 1. سرخوردگی و کم شدن اعتماد به نفس

اگر شما که تازه­‌کار هستید، بدون هر گونه مطالعه‌­ای شروع به عکاسی Photography کنید، با این فرض که در حین کار متوجه چم و خم عکاسی می­‌شوید، پیشرفت قابل ملاحظه‌­ای نخواهید داشت. چون عکاسی و تمرین بعد از آموزش، به پیشرفت کمک می­کند نه قبل از آن. همچنین به احتمال زیاد چون تصاویری که از خود انتظار داشتید نتوانستید ثبت کنید، نا امید شده و از ادامه کار منصرف می­­‌شوید.

 1. ایجاد عادت های ناصحیح عکاسی

یکی دیگر از مضرات مهم آموزش عکاسی خودمختار، این است که باعث می­‌شود شما از راه­‌های بهتر و بهینه‌­ی استفاده از دوربین‌تان غافل بشوید و با همان چند تکنیک و دکمه­‌ای که خودتان با آزمون و خطا آموخته‌­اید، عکاسی کنید. این یعنی صرف نظر کردن از تمام ویژگی­‌ها و امکانات دوربین‌تان و ایجاد عادت­‌های ناصحیح عکاسی که جلوی خلاقیت شما را هم می­‌گیرد.

پس شروع عکاسی را با آموزش عکاسی آغاز کنید نه با آزمون و خطا. ما در این مقاله هر آنچه که برای شروع آموزش عکاسی نیاز دارید را جمع‌­آوری کرده‌­ایم پس در ادامه همراهِ فرانش باشید.

تنظیمات دوربین عکاسی دیجیتال

تنظیمات دوربین عکاسیکه شامل مواردی مثل انتخاب فرمت و کیفیت ذخیره تصاویر، نحوه نام‌گذاری فایل­ها، تنظیم تاریخ و زمان دوربین، متادیتا و… است، اولین مرحله در آموزش عکاسی به حساب می‌آید.

با اینکه دوربین­های برندهای مختلف؛ طراحی، ویژگی­ها و اصطلاحات فنی مختلفی دارند، اما این تنظیمات اولیه در همۀ آن­ها به طور یکسانی انجام می­‌شود.

 1. مطالعه دفترچه راهنمای دوربین عکاسی

مهم­ترین کار بعد از باز کردن جعبه دوربین، مطالعه دفترچه راهنمای آن است. احتمالا دفترچه راهنما با منوهای فراوان و البته دوربین با دکمه‌­های زیادش برای شما گیج‌­کننده باشند.

با این حال دفترچه­ راهنما را بخوانید چون اطلاعات خوبی در مورد ویژگی‌­های دوربین و اسم هر بخش به شما می­دهد. همچنین بهتر است برند و مدل دوربین عکاسی خود را به همراه اصطلاحات دفترچه راهنما در اینترنت جستجو کنید تا به خوبی با ویژگی­ها و میزانِ کارایی دوربین خود آشنا شوید.

دفترچه راهنمای دوربین عکاسی

دفترچه راهنمای دوربین عکاسی

 1. تنظیم کیفیت عکس در دوربین Image Quality

تنظیم کیفیت عکس و انتخاب فرمت تصویرها از بین JPEG و RAW مرحله بعدی در تنظیمات دوربین عکاسی است. این کار شاید در وهله اول برای شما، گیج کننده باشد اما با دانستن تفاوت­ این گزینه‌­ها از هم، به راحتی می­توانید انتخاب کنید.

تنظیم فرمت و کیفیت تصویر Image Quality
تنظیم فرمت و کیفیت تصویر

تفاوت عکس JPEG و RAW در دوربین عکاسی دیجیتال چیست؟

شما در دوربین، با دو فرمت RAW و JPEG و با کیفیت تصویر در سه سطح ابتدایی Basic، معمولی Normal و عالی Fine مواجه می­‌شوید که البته این سطوح می­‌تواند در دوربین‌­های مختلف به شکل دیگری باشد.

نکته: NEF به فایل‌­های RAW در دوربین­‌های نیکون گفته می‌­شود.

فرمت JPEG یا JPG چیست؟

 JPEG که علامت اختصاری عبارت  Joint Photographic Experts Group است و جِی پی ئی جی یا جِی پِگ خوانده می‌شود؛ یک استاندارد فشرده‌سازی است که باعث می‌شود حجم تصاویر، به ازای از دست دادن مقداری از جزئیات خود، کاهش یابد.

ساده ترین راه برای ذخیره عکس‌ها با کیفیتی خوب، انتخاب گزینه JPEG در دوربین است. چون در این فرمت، خودِ دوربین عکس را پردازش کرده و خروجی نهاییِ آن را به شما تحویل می‌‌دهد. به این ترتیب شما می‌­توانید روی یادگیری و اینکه چگونه عکس بگیرید تمرکز کنید و بقیۀ کارها و بخش عمده تنظیمات را به دوربین بسپارید.

فرمت  RAW چیست؟

فرمت خام Raw عکس را بدون پردازش و فشرده‌سازی و با تمام جزئیات واقعیِ عکس، ذخیره می‌کند. بهتر است وقتی در عکاسی پیشرفت کردید و به انواع تکنیک‌­های عکاسی مسلط شدید، پیش فرضِ دوربین را روی فرمت Raw  بگذارید.

البته باید توجه داشته باشید که چون فایل­‌های RAW پردازش نشده هستند به همین دلیل حجم بالاتری نسبت به فرمت JPEG داشته و فضای بیشتری در کارت حافظۀ دوربین شما اشغال می‌کنند.

مزیت فرمت RAW به JPEG چیست؟

مزیت فرمت RAW به JPEG این است که عکس‌­های شما دیگر توسط دوربین پردازش نمی­‌شوند؛ بلکه به شکل یک فایل خام ذخیره می­‌شوند. فرمت RAW به شما اجازه می­دهد تصویر را طبق همان چیزی که در هنگام عکاسی، با چشمانتان دیدید، خودتان پردازش کنید و کار را به پردازش از پیش تعیین شدۀ دوربین نسپارید.

شما به این ترتیب می­توانید وضوح Sharpness، کنتراست Contrast، سطح اشباع یا غلظت رنگها در عکس Saturation Level و… را خودتان تنظیم کنید.

 1.  نامگذاری فایل ها در دوربین عکاسی دیجیتال ‌File Naming

نامگذاری فایل­ ها به دو صورت در دوربین عکاسی انجام می‌­­شود. 1- نام‌گذاری بر اساس تاریخ 2- نام‌گذاری براساس شماره­‌گذاری متوالی عکس‌­های گرفته شده.

تعیین سیستم نامگذاری فایل برای تصاویر، موضوعی است که بیشتر افراد از آن چشم‌­پوشی می کنند. اما تعیین یک سیستم نامگذاری به روشی که برای خودتان مناسب­ است، می‌­تواند کارتان را خیلی منظم و البته پیدا کردن عکس مورد نظر را بسیار ساده کند.

هیچ کدام از تنظیمات بر مبنای تاریخ یا شماره­‌گذاری متوالی، بر دیگری ارجحیت ندارد. این فقط به شما بستگی دارد که آیا دوست دارید ردپای عکاسی خود را در تاریخ و روزها بگذارید یا می‌­خواهید تعداد تصاویری که می­‌گیرید را بدانید.

 1. تنظیم تاریخ و زمان دوربین Time and Date

حتی اگر تصاویر خود را براساس تاریخ نامگذاری نکنید، باید زمان و تاریخ دوربین خود را تنظیم کنید. این اطلاعات در درونِ خود دوربین ذخیره می­‌شوند و در بخش توضیحاتِ تصاویر Properties در رایانه قابل مشاهده هستند. به این ترتیب شما می­‌توانید تصاویر را براساس تاریخ ثبتشان در سیستم خود جستجو کنید.

هرچند اگر تاریخ و زمان را روی دوربین خود به اشتباه تنظیم کرده باشید، تطبیقِ اتفاقات و رویدادها با تاریخی که دوربین تصاویر را به اشتباه ثبت کرده است، خیلی سخت خواهد شد.

تنظیم تاریخ و زمان دوربین عکاسی
تنظیم تاریخ و زمان دوربین عکاسی
 1. متا دیتا چیست؟

متا دیتا Metadata یا اطلاعات اگزیف EXIF که مخفف عبارت Format Exchangeable Image File است، اطلاعات و جزئیاتِ هر عکس است که ثبت می‌­شود. اطلاعاتی مثل تنظیمات مورد استفاده در دوربین، مدل دوربین، عدد دیافراگم، حالت نوردهی، ISO، مود دوربین برای عکاسی و استفاده یا عدم استفاده از فلاش برای ثبت عکس.

تنظیم متادیتا metadata یا فایل اگزیف در دوربین عکاسی دیجیتال
تنظیم اطلاعت متادیتا در دوربین عکاسی دیجیتال

وقتی شما دوربین خود را تنظیم می‌­کنید می‌­توانید متا دیتا را هم به صورت دستی تنظیم کنید که چه اطلاعاتی را ثبت کرده و نشان دهد. مثلا می‌­توانید اطلاعات مربوط به حق کپی رایت تصاویر خود را در آن بگنجانید. این اطلاعات بر روی فایلِ تصویر ذخیره‌­سازی می‌­شوند. در نتیجه هر عکس اطلاعات مربوط به خود را خواهد داشت.

متادیتای تصاویر خود را می‌­توانید به راحتی در رایانه خود ببینید. در سیستم عامل ویندوز اگر روی فایل عکس راست کلیک کرده و Properties را بزنید و سپس تب Details را باز کنید متادیتا را مشاهده می‌کنید. در سیستم عامل مک هم اگر روی عکس راست کلیک کرده و Get Info را بزنید، متادیتا قابل مشاهده است.

چگونگی مشاهده متادیتا metadata تصاویر

مشاهده اطلاعات عکس با متادیتا یا فایل اگزیف

با استفاده از متادیتا یا فایل EXIF شما علاوه بر مشاهده اطلاعات عکس حتی می‌­توانید عکس­‌های خود را با هم مقایسه کنید. حتی می‌­توانید آن­‌ها را باز تولید کرده یا مشکلاتی که دارند، عیب­‌یابی کنید. همچنین این داده­‌ها می‌­توانند در داخل برنامه­‌ی ویرایش و پردازش تصویر Lightroom نمایش داده شوند. Lightroom به شما این امکان را می­‌دهد که کتابخانه خود را بر اساس این اطلاعات جستجو کنید. مثلا اگر می­‌خواهید تمام عکس‌­های گرفته­‌شده در فاصله کانونی 18 میلی­متر و با دیافراگم f / 2.8 را ببینید، به راحتی قابل انجام است.

مشاهده متادیتا metadata در نرم افزار لایت روم lightroom
مشاهده متادیتا در نرم افزار لایت روم

6 اصطلاح پرکاربرد در آموزش عکاسی

 1. فاصله کانونی لنز Focal Length

فاصله کانونی Focal Length که معمولا با میلی متر نشان داده می­شود، به فاصلۀ بین مرکز اپتیکال لنز و مرکز حس‌گر یا فیلم گفته می‌شود. فاصله کانونی مهمترین عامل در انتخاب لنز دوربین است. این فاصله کانونی یک لنز است که تعیین می‌­کند این لنز مناسب کدام نوع عکاسی است و از چه سوژه­‌هایی می­تواند عکسبرداری کند.

فاصله کانونی در عکاسی چیست؟
فاصله کانونی مهمترین عامل در انتخاب لنز دوربین است.

فاصله کانونی یک لنز از چند میلی متر تا بیش از یک متر با توجه به نوع کارکردِ آن، متغیر است. هرچه عدد فاصله کانونی بیشتر باشد، زاویه دید باریک­تر و میزان بزرگنمایی Zoom بیشتر می­‌شود و هرچه فاصله کانونی کوتاه­تر باشد، زاویه دید وسیع­تر و میزان بزرگنمایی کمتر می‌­شود.

مقایسه فاصله کانونی focal length لنز و زاویه دید angle of view

ارتباط فاصله کانونی با زاویه دید و نوع لنز

 1. عمق میدان در عکاسی Depth of Field – DOF

عمق میدان به معنای فاصله‌­ای است که نشان می‌­دهد چه مقدار از پس زمینه و پیش زمینه، در جلو و پشت سوژه واضح است.

 1. نوردهی در عکاسی Exposure

نوردهی یا اکسپوژر میزان نوری است که به حسگر Sensor دوربین می­‌رسد. نوردهی با دیافراگم و سرعت شاتر تنظیم می­شود که در ادامه مقاله به طور کامل آن را خواهید آموخت.

 1. نویز عکس Noise

نویز در عکس، لکه­‌های رنگی ریزی است که در تصاویر و خصوصا در نواحی تیره بیشتر دیده می­‌شود­. از عوامل بروز نویز می­توان به نوردهی طولانی و گرمای درون دوربین و همچنین استفاده از ایزو ISO یا همان حساسیت بالا، اشاره کرد.

 1. شاتر دوربین Shutter

شاتر دوربین یا مسدود کننده مکانیزمی در درون دوربین‌­های دیجیتال است که با باز و بسته شدن، در یک تایم مشخصی، امکان تابش نور به درون دوربین و حسگر را می‌­دهد تا عکس توسط دوربین ثبت شود.

 1. سنسور دوربین Sensor

سنسور Sensor یا حسگرِ تصویر، همان بخشی است که نور را دریافت کرده و به صورت الکترونیکی به پردازشگر دوربین منتقل می­‌کند.

اجزای دوربین عکاسی دیجیتال DSLR

دوربین عکاسی دیجیتال DSLR یا Digital Single-Lens Reflex به کمک اجزای خود شامل شاتر Shutter، سنسور Sensor، آینه Mirror، لنز Lens  و … کار می­‌کند.

دوربین­‌های DSLR  استاندارد از دو بخش اصلی تشکیل شده‌­اند؛ بدنه و لنز. بدنه دوربین حاوی همه چیزهایی است که برای ضبط و پردازش یک تصویر لازم است مثل  حسگر و سنسور. لنز هم همان چیزی است که از داخل دوربین روی تصویر شما فوکوس می­کند.

 

دوربین عکاسی چگونه کار میکند؟

هنگامی که دوربین روشن است اما شما در حال شات (عکسبرداری) نیستید، نور از طریق لنزِ باز وارد دوربین می‌شود. آینه‌­ای که در داخل دوربین وجود دارد، آن نور را از طریق یک منشور (پراسکوپ) به سمت چشمی Viewfinder منعکس می‌­کند تا شما بتوانید تصویر را مشاهده کنید. شما تصویر را دقیقاً به همان شکلی که لنز می‌­بیند، خواهید دید.

 

چگونگی تشکیل تصویر در دوربین عکاسی

هنگامی که دکمه شاتر را برای گرفتن عکس فشار می­‌دهید، آینه از راه نوری که از لنز وارد می‌­شود، کنار می­‌رود. سپس شاتر در پشت دوربین باز می­شود و باعث می­‌شود نور به سنسور برخورد کرده و تصویر شما ایجاد شود.

وقتی تصویر گرفته شده در کارت حافظه دوربین ذخیره می­‌شود؛ آینه به مکان قبلی خود باز می‌­گردد. به این ترتیب همه چیز سرجای اول خود قرار می‌­گیرد تا برای عکس‌برداری مجدد آماده باشند. این اتفاقات در کمتر از یک چشم بر هم زدن رخ می‌دهد.

نحوه دیده شدن تصویر از چشمی viewfinder در دوربین عکاسی
ارتباط اجزای دوربین عکاسی با هم
مکانیزم عکس گرفتن در داخل دوربین عکاسی دیجیتال dslr
مکانیزم عکس گرفتن در داخل دوربین عکاسی دیجیتال

تفاوت دوربین بدون آینه و DSLR چیست؟

دوربین بدون آینه Mirrorless برخلاف دوربین DSLR، آینۀ متحرک برای نمایش تصویر به شما ندارد. بلکه آنچه شما در چشمی viewfinder می­بینید، دقیقاً همان چیزی است که سنسورِ تصویر پردازش می­‌کند.

هنگامی که دکمه یک دوربین Mirrorless را فشار می‌­دهید، لنز تنظیم شده و شاتر باز می‌­شود تا فایل تصویر در کارت حافظه ذخیره شود.

دوربین‌­های Mirrorless به شما کمک می­‌کنند، قبل از عکس گرفتن مواردی مانند عمق میدان Depth Of Field، تراز سفیدی White Balance، نورسنجی Exposure و … را در تصویر، به خوبی دیده و بررسی کنید.

پی‌­نوشت: با تراز سفیدی و نورسنجی در ادامه آشنا خواهید شد.

دوربین های مختلف

 

آموزش 7 مهارت لازم برای عکاسی که هر فردی باید بداند

مهارت ‌­های لازم برای عکاسی حول تنظیماتی است که شما برای گرفتن عکس انجام می­‌دهید؛ مثل تنظیم میزان نور، نحوه فوکوس، رنگ و وضوح تصاویر و حتی قرار گیری دوربین روی سه پایه.

این مهارت­‌های اصلی، موارد زیر هستند که هر کدام را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

 1. مثلث نورسنجی The Exposure Triangle
 2. دیافراگم Aperture
 3. سرعت شاتر Shutter Speed
 4. ایزو ISO
 5. تراز سفیدی White Balance
 6. فوکوس Focus
 7. استفاده از سه پایه Tripod

مثلث نوردهی در عکاسی The Exposure Triangle چیست؟

مثلث نوردهی یا مثلث نورسنجی در عکاسی از سه مولفه اصلی عکاسی یعنی: دیافراگم، سرعت شاتر و ISO تشکیل شده است. یادگیری نحوه کنترل این سه مولفه در دستیابی به یک عکس عالی، بسیار مهم است.

مثلث نوردهی در عکاسی the exposure triangle چیست
مثلث نوردهی در عکاسی

دیافراگم دوربین Aperture چیست؟

دیافراگم دوربین روزنه‌­ای است که در لنز شما قرار دارد و نور از آن به دوربین وارد می‌­شود. دیافراگم درست مانند مردمک چشم انسان،برای تنظیم میزان نوری که از طریق لنز عبور می­‌کند، باز و بسته می‌­شود. اگر صحنه شما تاریک است، می‌­توانید دیافراگم را بیشتر باز کنید تا نور بیشتری از طریق لنز داخل شود و وقتی صحنه شما روشن است اکثرا برای تنظیم نور باید دیافراگم را کوچکتر کنید تا نور کمتری به سنسور منتقل شود.

دیافراگم برای کنترل میزان نور ورودی از لنز، باز و بسته می­شود.

 

رابطه دیافراگم و عمق میدان

دیافراگم نه تنها به شما اجازه می‌دهد تا میزان نور عبوری از لنز را کنترل کنید، بلکه بر عمق میدان نیز تأثیر می­‌گذارد. هرچه دیافراگم لنز بسته‌­تر باشد عمق میدان بیشتر و هرچه بازتر باشد عمق میدان کمتر خواهد بود.

دیافراگم aperture
دیافراگم aperture
مقایسه عکاسی با عدد دیافراگم f/16 و f/10 در دوربین عکاسی
مقایسه عکاسی با عدد دیافراگم f/16 و f/10 در دوربین عکاسی
مقایسه عکاسی با عدد دیافراگم f/5.6 و f/2.8
مقایسه عکاسی با عدد دیافراگم f/5.6 و f/2.8
عکاسی با عدد دیافراگم f/1.8 در دوربین دیجیتال
نمونه عکاسی با عدد دیافراگم f/1.8 در دوربین دیجیتال

سرعت شاتر در عکاسی Shutter Speed

سرعت شاتر یا زمان نوردهی، فاصله زمانی‌ است که شاتر دوربین باز است و نور بر سنسور یا حسگر اثر می‌‌گذارد. اگر سرعت شاتر شما بالا باشد و سوژه‌­ها هم در حال حرکت باشند، می‌­توانید عکس واضحی از آن‌­ها بگیرید.

ارتباط بین سرعت شاتر shutter speed و حرکت motion
عکاسی با سرعت شاتر بالا، سوژه‌ها را در لحظه ثبت می‌کند.

 

به طور معمول سرعت شاتر در کسری از ثانیه است، مثل 1/200 یا 1/8  ثانیه. اما مواقعی هم هست که به سرعت شاتر پایینی نیاز دارید و می­‌خواهید چند ثانیه‌­ای شاتر باز بماند. مثل عکاسی در فضای بسیار کم نور یا عکس گرفتن از مسیر حرکت ستاره‌ها.

عکس با سرعت شاتر یک بر چهارهزارم ثانیه
عکس با سرعت شاتر یک بر چهارهزارم 1/4000 ثانیه
مقایسه سرعت شاتر shutter speed
مقایسه سرعت شاتر shutter speed دو عکس با هم
عکس با سرعت شاتر shutter speed در یک پنجاهم 1/50 ثانیه
عکس با سرعت شاتر shutter speed در یک پنجاهم 1/50 ثانیه

ایزو در عکاسی ISO چیست؟

ایزو ISO- International Standard Organization یا حساسیت، اندازه گیری میزان حساسیت حسگر به نور است. ضلع آخر مثلث نورسنجی برای تازه‌کاران اغلب گیج کننده است چون دیافراگم و سرعت شاتر در ذهن قابل تصویرسازی هستند اما ایزو کمی پیچیده است.

وقتی ISO را در دوربین خود زیاد می‌کنید، آنچه اتفاق می افتد این است که حسگر نسبت به نور حساس­تر می‌­شود­. این بدان معناست که برای همان اندازه دیافراگم (باز بودن لنز) و همان مقدار زمان قرار گرفتن در معرض نور (سرعت شاتر)، حسگر نورِ بیشتری جذب می­‌کند و به این ترتیب به یک تصویر روشن­‌تر دست پیدا می‌کنید.

ایزو بالا در عکاسی و ارتباط آن با نویز در تصویر

هرچقدر ایزوی تصویر را بالا ببرید احتمال ایجاد نویز (دانه های ناخواسته یا لکه های ناخواسته) را در تصاویر خود بیشتر می­‌کنید، این امر به طور کامل در تصاویر زیر مشهود است. البته سازندگان دوربین در بهبود این امر، مسیر طولانی‌­ای طی کرده‌­اند و بسیاری از دوربین­‌های جدید قادر به عکس‌برداری با ISO های بسیار بالا و با حداقل نویز هستند.

تصویر با ایزوی پایین shot low iso
تصویر با ایزو iso پایین
تصویر با ایزوی بالا high iso
تصویر با ایزوی بالا که روشن‌تر است.
تصویر با ایزو iso 100
تصویر با ایزو 100
تصویر با iso ایزو 100 و کراپ 100%
تصویر با ایزو 100 و کراپ 100%
تصویر با ایزو iso 5000
تصویر با ایزو 5000
نویز در عکسی که با ایزوی 5000 گرفته شده است و درجه کراپ و زوم آن 100% است.
نویز در عکسی که با ایزوی 5000 گرفته شده است و درجه کراپ و زوم آن 100% است.
چه زمانی از ISO بالا استفاده کنید؟

در واقع برای استفاده از درجات بالاتر ISO در بین عکاسان ترس زیادی وجود دارد. شاید به این دلیل که دوربین‌­های دیجیتال اولیه در عکاسی با ایزوی بالا وحشتناک ظاهر می‌شدند.

اما دوربین‌­های امروزی، حتی آن‌­هایی که برای مبتدیان Entry Level DSLR ساخته شده‌­اند به طور قابل ملاحظه­‌ای بهتر شده اند، به این معنی که می­توانید تصاویر بسیار خوبی حتی در ISO بالاتر از 1000 بگیرید.

پس اگر در شرایط کم نور قرار دارید یا می‌­خواهید از حرکت‌­های سریع عکاسی freeze fast motion کنید و به سرعت شاتر بالایی نیاز دارید، نترسید و از ISO استفاده کنید. حتی اگر در عکس کمی هم نویز ایجاد شد، از نرم افزارهای ویرایشگر استفاده کنید.

نتیجه گیری در مورد تنظیمات مثلث نوردهی

صحبت کردن در مورد هر کدام از سه مولفۀ اصلی؛ دیافراگم، ایزو و سرعت شاتر به تنهایی و مجزا از هم کار آسانی است. اما وقتی در حال عکاسی هستید باید بدانید چگونه تک به تک آن­ها، دو عنصر دیگر را تحت تاثیر قرار می‌­دهد. این وظیفه شماست که به عنوان یک عکاس هر سه را با نحوی تنظیم کنید که عکس­های خوبی بگیرید.

تراز سفیدی عکس White Balance چیست؟

وایت بالانس یا تراز سفیدی عکس White Balance یک قابلیت در درون دوربین‌­های عکاسی دیجیتال است که کمک می­‌کند رنگ تصاویر، تحت منابع نوری مختلف بصورت صحیحی ثبت شوند.

تمام منابع نوری، چراغ‌­ها و… رنگی دارند که در عکاسی تاثیر می­‌گذارند. مثلا نور روز و فلاش نسبتاً خنثی هستند؛ اما لامپ‌­های تنگستنی و رشته­ای کاملاً نارنجی هستند و نور فلورسنت هم اغلب کمی سبز است. وایت بالانس در دوربین شما سعی می­کند نورها را به تعادل برساند و تاثیر هرگونه رنگی از منابع نور را خنثی کند تا سوژه شما با دقت و وضوح ثبت شود.

در دوربین­‌های دیجیتال هم امکان استفاده از تنظیمات تراز سفیدی به طور پیش­فرض قرار دارد و هم می­‌توانید به صورت دستی تراز سفیدی را تنظیم کنید.

وایت بالانس تراز سفیدی white balance
تراز سفیدی

تنظیم تراز سفیدی در عکاسی

اگر شما در زیر نورهای تنگستن (لامپ‌­های رشته‌ای یا معمولی) عکاسی می­‌کنید که ته­‌مایۀ نارنجی دارند؛ می‌­توانید هنگام تنظیمِ فیلتر وایت بالانس، تنگستن را انتخاب کنید تا دوربین برای خنثی کردن رنگ نارنجی، از فیلتر آبی رنگ استفاده کند.

یا اگر در عکاسی از غروب به افزایش رنگ نارنجی تمایل دارید، می توانید از White Balance به طور خلاقانه‌­ای استفاده کنید تا رنگ غروب در هنگام عکاسی نارنجی­تر دیده شود.

وایت بالانس در نور روز white balance daylight
مقایسه تراز سفیدی در نور روز

 

تصویر وایت بالانس cloudy
مقایسه وایت بالانس cloudy

فوکوس در عکاسی چیست؟

فوکوس Focus یکی از ویژگی‌­های لنز دوربین است که باعث می­شود لنز دوربین روی یک بخش از کادر، بیشتر از بقیه تمرکز کرده و آن را با وضوح بیشتری ثبت کند. البته باید توجه داشته باشید که فوکوس بیش از حد باعث کاهش کیفیت تصویر می‌­شود.

یادگیری نحوه درست فوکوس با وضوح بالا شاید مهم­تر از نورسنجی در عکس­‌ها باشد چون هنوز هم نرم­‌افزارها قادر به ویرایش درست نقطۀ فوکوس در تصاویر نیستند.

انواع حالت ­های فوکوس

 1. حالت فوکوس منفرد Single Focus Mode
 2. حالت فوکوس مداوم Continuous Focus Mode
 3. حالت فوکوس خودکار Auto Mode
حالت فوکوس منفرد Single Focus Mode

(AF-S (نیکون) / One Shot (Canon – وقتی این حالت را مشخص می‌­کنید، دوربین فرض می‌­کند سوژه شما در حال حرکت نیست. هنگامی که دکمه دیافراگم را کمی فشار می‌­دهید دوربین فوکوس شده و روی سوژه قفل می­‌شود. سپس می‌توانید تصویر خود را مجددا و بیشتر تنظیم کنید، در حالیکه دکمه شاتر به همان حالت است (کمی فشار داده و نگه داشته‌­اید). هنگامی که دکمه دیافراگم را کاملاً فشار دهید، تصویر شما ثبت خواهد شد.

حالت فوکوس مداوم Continuous Focus Mode

AF-C (Nikon) / AI Servo (Canon) – این یک حالت عکسبرداری مداوم است که با حرکت سوژه یا دوربین، به طور خودکار آن را ردیابی می­‌کند. از این حالت برای عکاسی از کودکان در حال حرکت، حیوانات خانگی، ورزش و سایر موضوعات مرتبط با فعالیت می­‌توانید استفاده کنید.

حالت فوکوس خودکار Auto Mode

AF-A (Nikon) AI-Focus (Canon) – در این گزینه خود دوربین سعی می­‌کند حدس بزند کدام یک از دو گزینه فوق برای وضعیتی که در حال حاضر از آن عکس می‌گیرید، مناسب­تر است. در حالی که ممکن است استفاده از این راحت‌­تر و هوشمندانه­‌تر به نظر برسد، اما این احتمال هم وجود دارد که دوربین خطا کند.

تعداد نقطه فوکوس چیست Focus Points

دوربین شما همچنین قادر است روی یک نقطه درون قاب منظره یاب (چشمی) شما فوکوس کند یا با فوکوس چند نقطه ای multiple points روی چندین نقطه در آن قاب متمرکز شود. در بیشتر موارد وقتی سوژه‌­های شما آهسته حرکت می­‌کنند یا ثابت هستند بهتر است از حالت تمرکز روی یک نقطه استفاده کنید. وقتی عکاسی از قبیل پرندگان در پرواز یا ورزش را انجام می‌­دهید، به حالت فوکوس چند نقطه‌­ای تغییرش دهید.

نقاط تمرکز focus points و فوکوس در عکاسی
نقاط تمرکز (فوکوس) Focus Points

نحوه استفاده صحیح از سه پایه دوربین

در نحوه استفاده از سه پایه Tripod، فاکتور مهم اول، خرید یک سه پایه مناسب است و فاکتور دوم یادگیری نحوه استفاده صحیح از این سه پایه است.

شرایطی مثل وجود دارد که کاملاً به سه پایه احتیاج دارید. به عنوان مثال، اگر می­خواهید عکاسی از آبشار یا ستاره­‌ها یا هر نوع عکاسی‌­ای که نور و سرعت در آن اهمیت بالایی دارد شما به یک سه پایه نیاز خواهید داشت.

سه پایه tripod دوربین عکاسی مناسب
سه پایه مناسب برای دوربین عکاسی

اشتباهات رایج در استفاده از سه پایه دوربین

برخی از اشتباهات رایجی که عکاسان تازه‌­کار مرتکب می­شوند؛

 1. بلندتر کردن سه پایه از پایینِ پا و قسمت ­های باریکتر

افراد اغلب بری بلندتر کردن سه پایه، از پایینِ پا و قسمت­ های باریک­تر آن را باز می‌­کنند در حالیکه قسمت­‌های ضخیم و بالاترِ پایه از مقاومت بیشتری برخوردارند. بنابراین ابتدا از بالای سه ­‌پایه به ارتفاع اضافه کنید و در صورت نیاز به ارتفاع بیشتر، قسمت‌­های باریکتر را باز کنید.

همچنین فقط به عنوان آخرین راه حل، ستون وسطی سه پایه را بالا ببرید چون حساس­ترین بخش برای عکاسی، این بخشِ سه پایه است و هر بی‌­ثباتی و عدم پایداری‌­ای منجربه لرزش دوربین یا بدتر از آن، افتادن و آسیب دیدن دوربین می­‌شود.

سه پایه tripod قابل تنظیم
زاویه هر کدام از پایه‌های سه پایه، باید قابل تنظیم باشد.
 1. عدم تعادل در مرکز ثقل

یک اشتباه رایج دیگر هنگام تنظیم سه پایه دوربین، عدم تعادل در مرکز ثقل آن است. یک سه پایۀ با کیفیت، به شما این امکان را می‌­دهد که زاویه هر کدام از پایه‌­ها را مستقل از بقیه تنظیم کنید. با این کار می‌­توانید با پستی و بلندی زمین هماهنگ شوید.

شاید زاویه­‌های 45 درجه در یک پایه و 20 و 30 درجه در دو پایۀ دیگر باشد ناخوشایند به نظر برسند، اما اگر با این روش مرکز ثقل دوربین درست در وسط قرار می­گیرد، مطمئن باشید که کار درستی انجام می‌دهید.

استفاده از سه پایه در عکاسی از ستارگان در شب
استفاده از سه پایه در عکاسی از ستارگان در شب

 

4 تکنیک عکاسی هنری مهم و پایه

4 تکنیک هنری اصلی در عکاسی؛ ترکیب بندی Composition و قانون یک سوم Rule of Thirds  خطوط راهنمای مستقیم، خطوط راهنمای منحنی و تقارن است.

در حالی که مهارت­‌های فنی به شما کمک می­‌کنند تصاویر وضوح و نور مناسبی داشته باشید، ولی آن‌­ها همه چیز برای خلق عکس­‌های جالب نیستند. اینجاست که مهارت­‌های هنری شما به نمایش در می‌­آید. مواردی مانند ترکیب‌­بندی Composition ، انتخاب موضوع Subject ، ایجاد نمایشِ بازی با نور، همگی یک نقش در تعیین سطح جذابیت عکس‌­های شما بازی می­‌کنند.

ترکیب بندی در عکاسی Composition

ترکیب بندی یا کمپوزیسیون عکاسی یعنی ارتباط بصری المان ­ها و سوژه­‌های داخل کادر و محل قرارگیری آن­‌ها کنار هم.

ترکیب بندی عکس شما احتمالاً مهمتر از موضوع عکس باشد. چون بسیار دیده‌­ایم که موضوعات جذاب در عکس، به خوبی توصیف نشده‌­اند اما سوژه‌­های عادی با یک ترکیب بندی عالی بسیار جلب توجه کرده‌­اند.

قانون یک سوم در عکاسی مهمترین قانون ترکیب بندی

اولین قانون ترکیب بندیی که باید یاد بگیرید، قانون یک سوم است. این مورد قانونی است که بارها و بارها درباره آن صحبت شده و به قدری مهم است که حتی سازنده دوربین هم برای رعایتِ راحت و سریع آن، گرید Grid و شبکه خطوطی در چشمی برای، شما تعبیه کرده است.

مفهوم اصلی قانون یک سوم این است که سوژه خود، یا محدوده اصلی مورد تمرکز خود را، (در واقع جایی که می­خواهید بینندۀ عکس آن را ببیند) در یکی از چهار نقطه‌­ای که خطوط شبکه هم را قطع کرده‌­اند، قرار دهید.

قانون یک سوم rule of thirds در ترکیب بندی composition
قانون یک سوم مهمترین قانون ترکیب بندی در عکاسی است.

3 نکته مهم در آموزش کادر بندی عکاسی

 1. فضا را جلوی سوژه خود بگذارید، نه در پشت آن (یعنی جایی که سوژه شما به آن نگاه یا توجه می‌­کند).
 2. از یک سوم تصویر خود برای آماده کردن بیننده برای دیدن صحنه­ای که قصد نمایشش را دارید استفاده کنید.
 3. از دو سوم تصویر برای نشان دادن دلیلی که این عکس را از صحنه گرفته­‌اید استفاده کنید(هر سه مورد ذکر شده در تصویر زیر رعایتش شده است).
ترکیب بندی composition مناسب در عکاسی
نمونه یک ترکیب بندی مناسب در عکاسی

بسیاری از تکنیک های پیشرفته تر ترکیب­‌بندی وجود دارد اما مطمئن باشید که همین قانون یک سوم، به تنهایی بار بیشتر آ­ن­ها را به دوش می­‌کشد. شما با هر عنصری که در تصویر خود می­بینید حتی فقدانِ المان و فضای خالی را هم می­توانید در ترکیب­‌بندی استفاده کنید.

خطوط راهنما عکاسی Leading Lines

خطوط راهنما ابزاری هستند که می‌­توانید برای جلب توجه بیننده خود به عکس و هدایتِ او در داخل عکس استفاده کنید. در ابتدایی‌­ترین سطح، یک خط راهنما فقط یک خط درون عکس شماست که بیننده را به سمت یک چیز جالب سوق می‌­دهد. اما مهمترین چیز همان موضوعی است که خط راهنما چشم را به آن سمت هدایت می­‌کند.

نکته مهم: شما نمی‌توانید فقط از خطوط راهنما عکس بگیرید – آن­‌ها فقط یک ابزار برای ترکیب بندی بهتر هستند، نه موضوع عکس.

خطوط راهنما leading lines در عکاسی
ردپا در این عکس، نمونه‌ای از خط راهنما است.

نحوه ترکیب بندی با خطوط راهنما

برای ترکیب‌­بندی با خطوط راهنما، ابتدا باید یک موضوع خوب پیدا کنید؛ هر چیزی که مورد علاقه شما باشد. بعد که دوربین خود را بالا می­برید تا عکس بگیرید لحظه‌­ای متوقف شوید و از خود بپرسید، “آیا چیزی در این صحنه وجود دارد که بتوانم از آن استفاده کنم تا بیننده را به سمت این موضوع سوق دهد؟”

به یاد داشته باشید، شخصی که عکس را مشاهده می­کند، تمام زمینه‌­ای که شما در هنگام حضور در این صحنه می­دیدید، نمی­بیند. بنابراین هر المانی که بتواند به بیننده کمک کند تا چیزی را که واقعا دیده­اید و شما را وادار به عکس گرفتن کرده است، ببیند تصویر را جالبتر هم خواهد کرد.

ترکیب بندی با خطوط منحنی و مورب Curves

در ترکیب بندی عکاسی، خطوط منحنی همبه طریقی شبیه خطوط راهنمای قبلی هستند اما به جای خط راست، گرد و مورب هستند. نکته جالب در مورد خطوط منحنی این است که آن‌­ها می‌­توانند با پیچ و خمی که دارند تعداد نقاط و المان‌­های بیشتری را داخل عکس به بیننده نشان دهند. در نتیجه خطوط منحنی در عکس‌های منظره بسیار خوب عمل می­‌کنند.

خطوط منحنی در ترکیب بندی به شما این امکان را می­‌دهند که عناصر جالب را هم در پیش زمینه Foreground Elements و هم پس زمینه Background هدف بگیرید و در عین حال همه آن­‌ها را به هم وصل کنید.

خطوط راهنمای منحنی و مورب curves در عکاسی
نمونه‌ای از خط راهنمای مورب در عکاسی

تقارن در عکاسی Symmetry

وقتی یک موضوع متقارن دارید، شانس خوبی وجود دارد که از این ابزار ترکیب­ بندی در عکس استفاده کنید. رفلکت‌­ها و انعکاس‌­ها، راهی عالی برای پر کردن صحنه شما با عناصر جالب هستند. غروب خورشید منعکس شده در یک رودخانه می‌­تواند مثال خوبی برای این مورد باشد.

استفاده از تقارن symmetry در ترکیب بندی عکاسی
استفاده از تقارن در ترکیب بندی عکاسی

 

5 نرم­ افزار ویرایش عکس برای کامپیوتر

بهترین نرم­‌افزار برای ویرایش عکس‌­ها در فرمت RAW برنامه لایت روم است، که اگر می­‌خواهید عکاس حرفه‌­ای شوید حتما یادگیری آن را در برنامه‌­های خود بگذارید. چون مهارت‌­های پست پروداکشن شما، همان چیزی است که می‌­تواند یک عکس عالی را به سطح بعدی ببرد.

البته باید به این موضوع هم توجه کنید که یک عکس عالی لحظه­‌ای که شاتر آزاد می­‌شود­ ایجاد می‌­شود، نه در یک کامپیوتر و ساعت‌­ها یا روزها بعد. بنابراین یادگیری این ابزارها و نرم‌­افزارهای پست پروداکشن و ویرایشگر تصویر، به بهتر شدن تصاویر شما کمک خواهند کرد و شما حتما باید اصول عکاسی را آموزش ببینید و تمرین کنید.

 

ویرایش عکس post production in photography
عکس، قبل و بعد از ویرایش

5 نرم ­افزار معروف و مناسب ویرایش عکس برای کامپیوتر:

 1. ادوبی لایت ‎روم Lightroom
 2. اسکای لوم لومینار Skylum Luminar
 3. ادوبی فوتوشاپ Photoshop
 4. کپچر وان Capture One
 5. کورل Corel PaintShop Pro

برای عکاس شدن چه باید کرد؟

شناخت مفاهیمی که در ابتدا توضیح داده شد، یک نقطه شروع عالی برای عکاس شدن و خلق یک عکس عالی است. اما عکاسان ماهر و در نهایت عکس‌­های شگفت‌­انگیز به چیزی بیش از ایده و مفاهیم متکی هستند. موضوع اصلی، چگونگی کنار هم قرار گیری همه این­ها با یکدیگر است.

عکاسی عالی وابسته به یک ترکیب متفکرانه است. این که شما به عنوان عکاس بدانید کدام ترکیب­‌بندی برای آن موضوعِ خاص، مناسب­ترین است.

همین موضوع را می‌­توان در مورد سایر جنبه­‌های عکاسی نیز بیان کرد. یافتن راه درست برای روایت داستان، نورپردازی صحنه، پردازش تصویر نهایی و… که همه اینها در نتیجه نهایی تأثیر می­‌گذارند. انجام این کارها؛ تمرین، زمان و انرژی زیادی می­‌طلبد.

چه چیزی یک عکس عالی را می سازد؟
یک عکس عالی

 

چه زمانی یک عکاس حرفه ­ای شده ­اید؟

وقتی در خیابان در حال قدم زدن با دوستان خود بودید اما ناخودآگاه نور صحنه را برای عکاسی بررسی می­کردید و روشی که جهان را می­دید تغییر کرد شما در حالِ تبدیل شدن به یک عکاس حرفه‌­ای هستید.

فقط به یاد داشته باشید که وقتی در حال آموزش عکاسی هستید، عکس­های خود را با عکس­هایی که در گذشته گرفته‌­اید مقایسه کنید نه با دیگر عکاسان؛ حتی اگر همزمان با هم آموزش عکاسی را شروع کرده­ باشید.

چطور یک عکاس خوب شویم؟
یک عکس حرفه‌ای؛ چطور یک عکاس خوب شویم؟

 

آیا عکاسی بازار کار دارد؟

افراد موفق زیادی کسب و کار عکاسی خود را، حتی بدون آتلیه راه‌اندازی کرده‌اند. شغل عکاسی بازار کار خوبی دارد چون فقط محدود به آتلیه زدن نمی‌شود. شما بعد از آموزش عکاسی بی‌نهایت راه درامدزایی دارید که در ادامه تعدادی از این روش‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

فرصتهای شغلی عکاسی چیست؟ (20 مورد پردرامد)

فرصتهای شغلی عکاسی خیلی زیاد است و پول دراوردن از عکاسی حتی از خانه‌ هم ممکن است (البته فرض بر این است که شما آموزش عکاسی دیده‌اید). به موارد زیر توجه کنید، حتما ایده‌هایی خوبی برای شروع به شما می‌دهند، چون اغلبشان نیازی به آتلیه داشتن ندارند:

۱. عکاسی پرتره از دوستان و اعضای خانواده: حتما افرادی بین نزدیکان شما هستند که بخواهند تصویر پرتره خود را ثبت کنند. این فرصت‌ها را بیابید و پیش قدم شوید.

۲. عکاسی پرتره از همکاران: اگر جایی شاغل هستید، می‌توانید از همکارا خود هم عکس بگیرید.

۳. عکاسی از کافه‌ها، کافی شاپ‌ها، گالری‌ها و رستوران‌ها: به مکان‌هایی که خیلی به آنجا سر می‌زنید و مشتری‌شان هستید، برای عکاسی سر بزنید. شما می‌توانید در ابتدا چند عکس بگیرید (رایگان یا با هزینه کم) و بعد که با کیفیت کار شما آشنا شدند، قرارداد ببندید. در ضمن عکس‌هایتان از این کافه‌ها و… را در پرتفولیو Portfolio خود بگذارید (حتی اگه هزینه‌ای بابتشان دریافت نکرده‌اید) و سپس با نمونه کارهای خود به سراغ رستوران‌ها و… دیگر بروید.

۴. عکاسی از مراسم‌های عروسی: عکاسی از مراسم‌های عروسی هم درامد خیلی خوبی دارد اما بهتر است پیش از ورود به این حوزه، مدتی دستیار عکاس عروسی باشید.

۵. عکاسی از دانش آموزان در جشن‌ های مدرسه و مهدکودک‌ها: کافیست به مدارس و مهدکودک‌های نزدیک محل زندگی خود بروید و سپس برای عکاسی مراسم‌هایشان با آن‌ها مذاکره کنید.

۶. عکاسی در سفر و تور مسافرتی: می‌توانید با آژانس‌های مسافرتی برای عکاسی تورهای یک یا چند روزه‌شان قرارداد ببندید.

۷. عکاسی از محصول: عکاسی از محصول که بخشی از عکاسی صنعتی است، حوزه خوبی برای درامدزایی از عکاسی به حساب می‌آید. تولیدکننده‌ها، کارخانه‌ها، فروشگاه‌ها و.. همه به این نوع عکاسی نیازمندند.

۸. عکاسی معماری: ساختمان‌های معروف معماری و حتی معماران و سازنده‌ها برای معرفی و فروش ساختمان‌های خود به این نوع عکاسی نیاز دارند.

۹. عکاسی از نوزاد: عکاسی از نوزاد یک فیلد بسیار پردرامد و جذاب در عکاسی است.

۱۰. عکاسی بارداری

۱۱. عکاسی از حیوانات خانگی

۱۲. عکاسی از توریست‌ها و مسافران شهرتان: اگر شهر شما توریستی است، این یک فرصت عالیست که در مکان‌های گردشگری حضور پیدا کنید و از مسافران عکس بگیرید.

۱۳. آموزش عکاسی: شما می‌توانید تجربیات و آموخته‌های خود را با محصولات آموزشی در اینترنت به فروش برسانید. یا دوره و تورهای عکاسی و  ورکشاپ‌های عکاسی برگزار کنید.

۱۴. برگزاری نمایشگاه: برگزاری نمایشگاه شاید درامد مستقیم نداشته باشد اما اعتباری است برای شما و پربار کردن رزومه‌تان برای قراردادهای بهتر.

۱۵. شرکت در مسابقات عکاسی: شما می‌توانید با شرکت در مسابقات عکاسی و برنده شدن در آن‌ها، هم  می‌توانید جایزه نقدی دریافت کنید و هم در دنیای عکاسی شناخته شوید.

۱۶. به جای آتلیه زدن، وب سایت بزنید: پرسنال برندینگ و شناخته شدن در حوزه عکاسی بسیار مهم است. پس حتما حضور در دنیای اینترنت را در اولویت‌های خود قرار دهید.

۱۷. فروش عکس چاپ شده یا دیجیتالی: در وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی می‌توانید تصاویر چاپ شده یا دیجیتالی خود را به فروش بگذارید.

۱۸. فروش عکس در وب سایت‌های فروش تصاویر استوک: شما همچنین می‌توانید در سایت‌هایی مثل Unsplash اقدام به فروش عکس‌های خود کنید.

۱۹. انجام ویرایش و روتوش عکس: شما می‌توانید در آتلیه ها یا به صورت فریلنسری کار ویرایش و روتوش عکس انجام دهید.

۲۰. برای بنگاه املاک عکاسی کنید: بسیاری از بنگاه‌های مشاور املاک برای معرفی بهتر ساختمان‌ها و ملک‌ها نیازمند عکاس هستند.

درامد عکاسی چقدر است؟

درامد عکاسی برای هر کسی متفاوت است. بسته به اینکه شما چقدر در کارتان حرفه‌ای هستید و چقدر تجربه دارید می‌تواند حتی روزی یک میلیون تومان باشد. اما 2 نکته مهم وجود دارد که باید به خاطر بسپارید؛ 1. درامدزایی از عکاسی را هم مثل هر کار دیگری، باید آرام آرام شروع کنید و رفته رفته به درامد خود بیافزایید. 2. به یک سبک و حوزه، خودتان را محدود کنید و وقتی در یک سبک مثل عکاسی پرتره، حرفه‌ای شدید؛ برای گسترش مرزهای خود و رشد بیشترتان، حتما وارد حوزه‌های دیگر عکاسی مثلا عکاسی صنعتی هم بشوید. این کار علاوه بر افزایش خلاقیت شما، منجربه درامدزایی بیشتر از عکاسی هم می‌شود.

 

جمع بندی راهنمای جامع آموزش عکاسی

در این مقاله از فرانش؛

 • به طور کامل با تنظیمات دوربین عکاسی دیجیتال آشنا شدیم.
 • اصطلاحات پرکاربرد عکاسی و معنای دقیق آن را آموختیم.
 • مهارت­های فنی عکاسی مثل تنظیم نورسنجی، دیافراگم، سرعت شاتر و … را یاد گرفتیم.
 • در مورد بازار کار عکاسی و راه های پول دراوردن از عکاسی آشنا شدیم.
 • و با مهمترین اصول ترکیب بندی عکاسی آشنا شدیم.

نظر شما در مورد بازار کار عکاسی در ایران چیست؟ تجربه کدام یک از  شغل‌های گفته شده را دارید و به بقیه چه توصیه‌هایی می‌کنید؟ جواب سوالات را در قسمت نظرات این مقاله بنویسید و با ما در ارتباط باشید.

همچنین هر سوالی که در مورد آموزش عکاسی داشتید می‌­توانید در قسمت نظرات این مقاله بپرسید تا پاسخگوی سوالات شما باشیم.

 

نویسنده: نگار سلیمانی

منبع: فرانش

دیدگاهتان را بنویسید

preloader